Anlatımlı Örgü Kapşonlu Bebek Hırka Örnekleri


Bebeklerinizi kış aylarında aşırı soğuklardan kendi işlediğiniz kapşonlu örgü hırka modelleri ile başlarını, boyunlarını, hatta tüm bedenlerini sıcak tutup soğuktan korumaya yardımcı olabilirsiniz. Son derece kolay ve düz haraşo örgü ile örülen bu anlatacağım model birçok modelde örnek hırka modelleri arasında kullanabileceksiniz. Evet, hanımlar örgü modelimizi sizlere örülüşünü aktarmaya çalışacağım.

Bebek Hırkası Yapımı

Anne ve anne adayları için bebeklerine açıklamalı olarak kapşonlu hırka modelini sıralı bir şekilde nasıl örüldüğünü paylaşacağım.

İlk olarak elimizde olması gereken malzememiz bebeklerimiz için sağlıklı ipleri tercih ediyoruz ve 3,5 veya 4 numaralı şiş ile kapşonlu hırkamızı adım adım örmeye birlikte başlayalım.

Arka için, 70 ilmek başlayacağız. 1 sıra ters alarak 4 sıra düz 1 sıra ters örüp düz örgü yaparak 1 buçuk karış 4 parmak öreceğim ve kol evini sıralı şekilde 4, 3, 2, 1 kesip 2 veya 3 parmak kadar daha düz örmeye devam ettikten sonra 14 sıra örgüye haraşo örüyorum ve örgümü kesip arka tarafı bitirmiş oluyorum.

Şimdi gelelim ön taraf modelimizi örmeye. 40 ilmek başladım ve 1 sıra ters 4 sıra düz 1 sıra ters örerek düz örgüme geçmiş bulunuyorum. Düz örgümde 4. sıramın ön tarafına gelen yerde 4 ilmek örüp 4 ilmeği kesiyorum.

İlik açılacak yerleri dönüş sırasında kestiğim ilmeklerin yerine ise şişime 4 ilmek atarak kalan 3 ilmeğimi örüyorum ve bu işlemi 6 kere tekrarlayarak yapıyorum.

Arka modelde kol evini sıralı şekilde 4, 3, 2, 1 kesip 3 parmak düz örgümü ördükten sonra haraşo yapmaya geçiyorum.

Hırkama güzel görünmesi için yaka oyuntusunu önde işlediğimiz ilikli yerden önce, 6, 5, 4, 3, 2, 1 kesiyorum ve karşılıklı gelecek şekilde her iki ön taraftan aynı olacak şekilde haraşomun 13. sırasında örgümü bitiriyorum.

Kapşonlu hırkamın ön ve arka kısmını ördükten sonra sıra kol örmeye geliyor. Kol için ise 28 ilmek başlanması ideal olunur. Ne çok küçük ne çok büyüktür.

Tabi siz yaş gruplarına göre ilmek atarken sayıları eksiltebilir ya da çoğaltabilirsiniz. Arka ve ön kol için etek örgüyü uyguluyorum. 4 parmak düz örgümü ördükten sonra yan kısımlardan 2 ilmek arttırarak 36 ilmek olana kadar örüyorum ve biten kolları hırkama dikiyorum.

En son kapüşon kısmını bırakıyorum. İşlediğim yaka kısmından 110 ilmek alarak 1 buçuk karış ördüğüm ilmeklerimi 3 e bölüyorum ve 37 ilmek kesiyorum.

Kalan 73 ilmeğimi örerek diğer tarafa 37 ilmek kesip ortada kalan 37 ilmeğimi örüp kesiyorum. Uzun parçanın yan kısmına dikerek kapşonlu bebek hırkamı bitiriyorum.

 

Yorum Yaz!