Anlatımlı Ponponlu Örgü Bebek Battaniyesi Yapılışı

ponponlu bebek battaniyesi yapımı

Bugün sizlere bebeğiniz için örebileceğiniz ponponlu battaniye örneğinin yapılışından bahsedeceğim. Beyaz ve mavi çiçekli motifleri ile dikkat çeken bu battaniyeyi kızım için örmüştüm. İlk olarak 4 yada 5 numara isteğe göre şiş kullanıyoruz.

Battaniye örneğinin biraz büyük olması için ilmekleri göz kararı ördüm.  Yani 45 ile 50 arası ilmek yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ölçüsünü siz kendi göz kararınızla ayarlayabilirsiniz.

Gelelim modelimize haraşo olarak dört parmak ölçüsünde ölçerek örelim. Kenar kısmını da dört parmak ölçüsünde haraşo örerek orta kısma geldiğimizde düz örgü olarak örelim. Üç parmak ölçüsü düz örgü ördükten sonra ters örgü örün bir düz bir ters örgü olarak devam edin.

Bebeğiniz için örebileceğiniz en güzel ve en şık battaniye örneği diyebilirim. Uzunluğu ve genişliğini ayarlamak size kalmış. Ona göre ilmeği arttırabilirsiniz. ister daha küçük boyutunu ister daha büyük boyutunu çok rahat örebilirsiniz.

Bu resimde ki modelde de taban kısmı kar gibi bembeyaz örgü ipiyle ördüm. Pembe iple çiçek modeli vererek çok şirin bebek battaniyesi yapım. Battaniyemi bitirdikten sonra süslemek için dört uç kısmına da ponpon topları diktim. Dilerseniz sizler farklı motiflerle ya da şekillerle süsleyebilirsiniz.

Kış aylarında bebeklerinizin üşümemesi için kesinlikle onlara battaniye örmenizi tavsiye ediyorum. Misafirliğe giderken adeta can kurtarıcınız oluyor.

Kızım Miray için örmüş olduğum bu model oldukça şirin ve ponponlu olduğundan mütevellit dikkatleri fazlası ile üzerine çekiyor. Örgü işlerinden anlayan tecrübeli anneler daha farklı motifler ve desenler kullanarak başka battaniye tasarımı ortaya çıkartabilir.

Battaniyenin yapılışı konusunda takıldığınız yerler olursa, çekinmeden bana sorabilirsiniz. Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışırım. Aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanarak nerelerde takıldığınızı çekinmeden sorun. En kısa zamanda büyük bir keyifle cevaplayacağımdan şüpheniz olmasın.

Yorum Yaz!