Bebek Yelek Örgü Modelleri ve Yapılışı

bebek yelek örgü modeli

Bir örgü modelleri dergisinden modelini çıkartıp yaptığım yeleği tarif edeceğim. Öncelikle bu yelek yakadan başlanarak bütün halde örülür.

Kullandığım ip Nako Ninni Bebe yünü. Sizlerde bu ipten rahatça modeli çıkartabilirsiniz. Ya da türevi başka bir markanın, tavsiyem bebe yünü olmasıdır, benzer türde bir ipini kullanabilirsiniz.

2 numaralı tığ ile ördüğüm bu modeli başka numaralı tığlarla denemeyin bence model iyi düşmeyebilir. Malzeme bilgileri bu şekildedir. Şimdi modele başlayabiliriz.

Bebek yeleğinin yapılışı

Önce 32 ilmek zincir çekiyoruz. Üzerine 134 tane trabzan çekerek devam ediyoruz. Kısaca trabzan hakkında bilgi vermek gerekirse; tığ üzerine iplik dolanır, alt sıraya batırılmalıdır.

tığa iplik dolanarak batılmış olan yerden 1 ilmek çekilir. Tığ üzerine iplik dolanır tığda oluşan 3 ilmeğin 2 adedinin içinden geçirilir, tığa tekrar iplik dolanıp tığ üzerinde kalan 2 ilmeğin içinden geçirilerek tığda bir iplik kalır. Bu işlemi devam ettirerek 134 trabzanı tamamlıyoruz.

Sonraki sıralarda örgünün her iki tarafından 9 defa 1’er trabzan arttırma yapın. Aralarda sırasıyla; 17 trabzan arayla 3 defa 1’er trabzan arttırma yapmadan örün.

27 trabzan arayla 5 defa 1’er trabzan yine artış yapmadan örmeye devam edin. 20 trabzan arayla da 7 kez 1’er trabzan sonra tekrar 20 trabzan arayla 7 kez 1’er trabzan örün.

10 trabzan arayla 10 defa 1’er trabzan, 10 trabzan arayla 15 defa 1’er trabzan, 10 trabzan arayla 21 tane 1’er trabzan arttırılarak örgü boyu 13 cm olduğunda 220 trabzana ulaşmış olur.

32 trabzan sağ ön ve 46 trabzan sağ kol, 64 trabzan arka, 46 trabzan sol kol ve 32 trabzan sol ön için ayrılır. Örgü boyu 14 cm de kol için ayrılan bölümler bitirilir.

Bedeni için de kalan bölümlere diyagram uygulayın. 20 cm diyagram örüp bitirin. Yeleğin ön bordürlerine, kol ağızlarına, etek uçlarına ve yaka etrafına 4 zincir çekilir 1 de sık iğne yapılır.

Sağ öne 7 cm ara ile 3 adet pirit ilik yapılır. Yeleğimiz bitmiş durumda şu an. Ben yaka kısmına çiçek nakışları yapıp diktim. Klasik çiçek diyagramları yapabilirsiniz.

 

Yorum Yaz!