En Son Bebek Patik Modelleri

En son model bebek patikleri

Yeni doğan bebekler için örülen pek çok patik modeli var. Ben şişle çorap mantığıyla yapılanlardan ziyade tığ ile yapılan modelleri tercih ediyorum. Açıkçası daha çabuk bitmesi hoşuma gidiyor. Şimdi anlatacağım patik modelinde 4 numara tığ ile 3 farklı renkte iplik kullandım.

Farklı renkler kullanmak modeli daha belirgin hale getiriyor bence. Sizde birbiriyle uyumlu olduğunu düşündüğünüz renkler seçebilirsiniz.

Önce patik tabanı için bir diyagram oluşturalım. İlk olarak 13 tane zincir çekip başlıyoruz. 4. zincirin üstünden başlayarak devam ediyor ve 11’li ikili trabzan yapıyoruz.

Aynı yere 5 tane trabzan daha yapın ve tekrar 11 trabzan. Sona kalan bir zincirin içine 3 tane trabzan yapıyoruz. Bir üst sıra için 3 zincir çekiyoruz.

Sonra yanındaki sıraya 2 trabzan yapıyoruz ve tekrar 11 trabzan yapılıyor. yani aslında her ilmeğe bir kez batıyorum ve sonraki 5 trabzan içine 2 trabzan yapıyorum.

Sonra 11 trabzan yapın, kalan 3 sıraya her bir ilmeğe 2 trabzan yaparak diyagramı büyütüyoruz. Bir üst sıra için yeniden 3 zincir çekiyoruz ve sonraki sıraya 2 trabzan yapıyoruz.

Tekrar 13 trabzan. Bu sefer devamındaki 8 sıranın her birine 2 trabzan yapacağız. Sonra 13 trabzan daha yapıp kalan 6 trabzana da 2 trabzan yapıyoruz.

Bu anlattığım diyagramı tığ ile yapacağınız tüm patikler de kullanabilirsiniz. Daha büyük boyutlar için sayılar arttırmanız yeterli olacak.

Tabanı bitirdik artık farklı renkte bir iplik ile devam edelim. Arkadaki ilmeğe batarak sık iğne örüyoruz. Bir sıra daha sık iğne geçiyoruz.

İki sıra sık iğneden sonra bir zincir çekip aynı yere bir sık iğneyle batıyoruz, sırayı tamamlıyoruz. Sonra etrafına bir sıra da farklı renk iplikle sık iğne geçiyoruz.

Bu sefer bir sonraki sırada tekli tırabzana dönüyoruz. Bir tur daha tekli trabzan örüyoruz ve patiğin önünü ayırt etmek için ortalayıp bir işaret koymayı unutmayalım.

Ön tarafa gelene kadar tekli trabzan yapmaya devam ediyoruz. Ön kısma ikili trabzan olarak 6 defa eksiltme yapalım.

Sonraki sırayı yine aynı şekilde yapıyoruz, yine 6 eksiltme ile. Sonraki sırayı yine aynı örüyoruz ama bu sefer eksiltme 3 tane yapalım. Gördüğünüz gibi burun kısmını oluşturduk.

Şimdi ipin rengini değiştirip bir sıra sık iğne yapıyoruz. Patiğin modeli gereği ön kısmında da tabandaki diyagram olması gerek.

Tekrar hatırlatmak isterim sizlere; 7 zincir çekerek başlıyorduk. Aralarda bir sık iğne ve köşeler aynı sıraya ikişer sık iğne ile arttırma yapıyoruz. 4 sıra bu şekilde yapılıyor.

Son sırada yine başka renkle bir sıra sık iğne örüyoruz. Bu diyagramdan 2 tane yapmalıyız sağ ve sol tarafın üstlerine dikeceğiz. Ve patik tamamlanmış olacak.

Sizlerde patik renklerini, yapacağınız battaniye veya yelek, hırka renkleriyle uyumlu seçebilirsiniz. Kendi el emeğinizle yapacağınız bu patikler eşe, dosta harika bir doğum hediyesi olabilir. Şimdiden elinize sağlık…

Yorum Yaz!