Fiskos Örtüsü Dantelleri

Fiskos örtüsü danteli

Fiskos masasının biz türklere has bir masa olduğunu düşünmüşümdür hep. Fiskos masası, odada bulunan diğer kişilere saygısızlık olmasına aldırmadan başında fısır fısır konuşulan bir masa gibi geliyor kulağıma. En azından eskilerde böyleymiş.

Şimdilerde daha çok oturma odalarında bir aksesuar gibi kullanılan, üzerinde el emeği göz nuru işlenmiş dantellerin konduğu, eskiye göre daha az faaliyeti olan bir masa olmuş artık. Masasından geçtik bir de fiskos masasına özel yapılan fiskos örtüsü var.

Başında fiskos yapanların dikkatini çeksin, beğenilsin diye konmuş sanki öyle özel öyle güzel. Mesela; bir yemek masasında özellikle dantellerle işlenmiş, gösterişli örtüler olmasa da olur.

Ama fiskos masasında olmalı ve ona örtülmeli. Böyle düşünülerek yapılsa gerek annelerimiz, teyzelerimiz özene bezene işlemişler fiskos örtüsü dantellerini. Hoş da durmuyor değil hani.

Baktığımızda gözümüzün takıldığı, her yaştan bayanın dikkatini çeken, zevkine hitap eden çeşit çeşit modellerde fiskos örtüsü dantelleridir.

Eskiye göre şimdilerde önem vermeyenler de oluyor ama en beğenmeyeni bile bir el emeği dantel gördüğünde elinde olmadan beğeniyor.

Eskiden beyaz iplikten yapılırmış danteller. Temiz olsun, örneğini göstersin diye. Bir de gelinlik çağına gelen kızlarımıza konulan çeyizleri de unutmayalım.

Neyse, artık fiskos örtüsü dantel modelleri yeniden revaçtadır. Ama bu defa rengarenk iplerden yapılıyor. Eskiyle yeninin sentezlenmiş hali diyebiliriz buna.

Fiskos masamız için yapacağımız dantellerin modellerini, nasıl yapıldığını bulabilmek artık daha kolay. İnternetin elimizin altında olduğu şu dönemde ipimizi, tığımızı hazırlayarak fiskos örtüsü dantellerini araştırarak, değişik modeller bulup yaparak evimizin havasını değiştirebiliriz.

Hep yuvarlak bildiğimiz fiskos örtüsü dantellerini kare de yapabiliriz ya da üçgen parçalar örerek bu parçaları birleştirebiliriz.

Değişik başka bir model olarak evimizde bulunan veya arta kalan renkli kumaş parçalarının etrafına dantel örerek farklı bir örnek oluşturabiliriz.

Yorum Yaz!