Günde Kaç Litre Su İçilmeli? Su İçmek Zayıflatır Mı?

Bu sorunun cevabı uzun yıllar tartışma konusu olmuştu. Ancak şimdilerde uzmanlar günlük içilmesi gereken su miktarı üzerinde net bir anlaşmaya varmış durumdalar.

Bireylerin günlük tüketmesi gereken su miktarı kişiden kişiye ve yaşam koşullarına göre değişmektedir. Günlük içilmesi gereken su miktarı kişinin biyolojik yapısına, yaşına, cinsiyetine, kilosuna, günlük aktivitesine ve çalışma koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Bir kişinin gün içinde yaklaşık olarak kendi vücut ağırlığı ile orantılı bir şekilde su içmesi gerekmektedir. Bu miktar belirlenirken de gün içinde ne kadar hareket ediliyor göz önünde bulundurulmalıdır.

Gün içinde hareketli olan, çok terleyerek iş yapan, kilosu fazla olan bireyler günlük olarak yaklaşık 2,5 – 3 litre su tüketmelidir. Bu miktar hareket arttıkça artmalıdır.

Çünkü gün içinde terleme, sindirim ve idrar yolu ile vücutta bulunan su sürekli azalır. Vücuttan eksilen bu suyun telafisi mutlaka yapılmalıdır.

Vücut ağırlığınıza göre bir gün içinde içmeniz gereken su miktarını hesaplamak için vücut ağırlığınızı 32 gram (0,032 kg) ile çarpabilirsiniz. Çıkan sonuca hareket miktarınıza göre eklemeler yaparak günlük tüketmeniz gereken su miktarını belirleyebilirsiniz.

Su İçmek Zayıflatır Mı?

Su içmek vücudun fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan gelişimini destekler ve sağlıklı olmasını sağlar. Sağlığa olan katkısının yanında su içmek kilo vermeye de yardımcı olur. Su içmenin zayıflamaya olan katkılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İştahı azaltır ve tokluk hissi oluşturur. Yemek yemeye başlamadan önce içilecek bir bardak su daha az yemek yemenizi sağlar.

Bu sayede midenizi yemekle değil, su ile doldurmuş olursunuz. Üstelik yemeklerden önce içilen su daha uzun süre tokluk hissinin oluşmasını sağlar. Bu tokluk hissinin devam etmesi için öğünler arasında 3 ya da 4 bardak su içebilirsiniz.

Sindirimin kolay yapılmasını sağlar. Yemeklerden sonra içilen bir bardak su tüketilen besinlerin daha kolay parçalanmasını sağlar. Ayrıca bağırsaklarda bulunan dışkının da yumuşamasını sağlar ve kabızlık probleminin oluşmasını engeller.

Enerji vererek, hareket etme potansiyelinizi artırır. Aslında su başlı başına bir enerji verici değildir. Ancak vücut susuz kaldığı zaman hareket etmek için yeterli enerjiyi de bulamaz.

Kas hücreleri susuz kaldığı zaman kas yorgunluğuna sebep olur ve halsizlik hissi ortaya çıkar.

Metebolizma hızının artmasını sağlar. Normal ısıdan biraz soğuk su içildiği zaman metabolizma bu suyun sıcaklığına vücuda uygun hale getirmek için çaba harcar. Bu işlem sırasında daha fazla kalori yakılır. Gün içinde yeterli miktarda su tüketerek metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

Abur cubur yemenizi önler. Öğün haricinde bir şey yenmek istendiği zamanlarda içilen bir bardak su atıştırmalık yeme isteğinizi köreltir. Size fazladan kalori aldıracak bu yiyecekleri tüketmemek için bir bardak su içebilir ve 10 dakika bekleyebilirsiniz.

Yorum Yaz!