İğne Oyası Örnekleri 2018

Bayanların ev eşyalarını veya bazı kişisel eşyaları süslemeyi sevdiğini biliriz. Tülbentler, mutfak takımları, yastık ve çeşitli eşyaların kenarına yapılan ve en çok tercih edilen oya iğne oyasıdır.

Oldukça zarif ve kibar bir görüntü oluşturan iğne oyası çeyizleri ve evlerimizi süslemektedir.

İğne oyası zor bir yapılışa sahiptir. Genç kızlar tülbent, eşarp kenarlarını iğne oyası ile oyalayarak çeyizlerinde bu eşyaları bulundurmaktadırlar.

İğne oyası ile günümüzde birbirinden farklı ve güzel el işleri yapabilirsiniz. Bunlardan en bilinenleri yazmalar, yemeniler, başörtüleri ve tülbentlerdir.

İğne oyası bazı yörelerde çember ismiyle bilinir.

Bu oya tarzıyla ilgili olarak daha çok tülbent kenarlarında tercih edilmesidir.

İğne oyası ile tülbent kenarlarına çeşitli çiçek desenleri yapılmakta ve oldukça zarif durmaktadır

Bunlarla ilgili olarak bir iğne oyası örneği yapılışını anlatalım. Bir kibrit yardımıyla ipliği kibrite 2- 3 kez dolayarak düğümleyelim.

İpi iyice kibrite sıkıştırıp sabitledikten sonra isteğe göre kibriti çıkarıp, isteğe göre kibriti çıkarmadan üzerinden geçerek ipi dolayalım ve sıkı dolayalım.

Etrafını bir sura doladıktan sonra eğer kibrit hala duruyorsa, kibriti oradan alalım. Sonra bir sıra da üstüne dolayalım.

İki sıra doladıktan sonra oluşturulan yuvarlağı 3 eşit parçaya ayırarak yaprak yapılacak zemini oluşturalım. Üç parçası bulunan iplerin bir tanesine ipi ilk aradan düğümleyerek yaprak yapmaya başlayalım.

6 adet yaprak yaparak dönelim. Sağdan sola bir sıra arttırarak devam edelim.2 sıra arttırma yaptıktan sonra eksiltme yapmaya başlayalım.

Sonun kadar eksilttiğimizde ilk yaprak oluşmuş olacak. İpi düğümleyerek diğer yaprak zeminlerine de aynı işlemi yapalım.

 

Yorum Yaz!