Kapşonlu (Şapkalı) Örgü Bebek Hırka Modelleri

Örgü bebek kapşonlu hırka örneği

Merhaba hanımlar, bugün yine hepimiz için üretken bir gün olacak. Sizlere bu kez kapüşonlu bebek hırka modelleri nasıl yapılıyor bunu anlatacağım.

Genelde kapüşon örmek bizlere zor gelse de hepimiz biliyoruz ki hırkalarda özellikle bebek hırkalarında hem kullanışlı hem şık görünüm sağlıyor.

Bebeğinizin baş ve boyun bölgesinin böylesine kış günlerinde korumanız gerekir. Bu yüzden anlatacağım kapüşonlu bebek hırka modeli hepiniz için yararlı olacağını düşünüyorum.

Kapüşonlu bebek hırkasının yapılışı

Dilediğiniz renkte ip alabilirsiniz fakat aldığınız iplere aman dikkat edin. Bebeğinizin cildi ile uyumlu olması şarttır. Bebe ipi dışındaki ipleri önermiyorum. Yumuşak ve sıcak tutuyor.

Hırkanın sırt kısmını 60 ilmek ile başla ve 1 sıra ters 4 sıra düz, 1 sıra ters örüp düz örgüyü 1 karış 4 parmak boyunca örün.

Kol kesim yerine gelince de 3, 2, 1 yöntemimizle kesip 2 parmak kadar daha düz öreceksiniz. Son olarak 12 sıra haraşo örerek örgüyü kesip bitirin.

Hırkanın ön kısmında esas marifetiniz ortaya çıkacak hanımlar, aman dikkat. 35 ilmek başlayın ve 1 sıra ters 4 sıra düz ve 1 sıra ters örüp düz örgüye geçin.

Bu düz örgünün 4.sırasında ön tarafa denk gelen yere 3 ilmek örüp 3 ilmek kesin ve düğme için ilik yeri açın. Bunu düğme sıklığınız ve sayınıza göre ayarlayabilirsiniz ama bence 5 kez tekrarlanmalıdır.

Böylece ne sık ne de seyrek görünüm elde edilir. Kol kesim yerleri aynı şekilde yapılacak ve yaka oyuntusu koyulacak.

Kapüşon kısmında yakadan 108 ilmek alın ve düz örgüyle 1 karış örüp ilk 36 ilmeği kesin. Aynı şekilde son 36 ilmeği de örüp kesin. Ortadaki 36 ilmeği de 36 sıra örüp kesin. Önceden kesilen kısımları öne monte edin.

Yorum Yaz!