Kolay Bebek Yelek Örnekleri

Kolay yapılan örgü bebek yeleği

Ayıcıklı bebek yeleği yapımı şiş ile örülen kolay bir modeldir. Tamamen düz haroşa olarak örülüp, tığ ile yapılan ayıcık motiflerini yeleğimiz bittikten sonra üzerine dikiyoruz.

Ben renk olarak turkuaz yelek, krem ayıcıkları tercih ettim. İp olarak Alize Cotton Gold kullandım, sizde edinebilirseniz Alize ya da olmazsa bu türde bir ip kullanın. Şiş numarası 4 idealdir.

Yelek bütün şekilde örülen bir model olduğu için önce arka taraftan örmeye başlıyoruz. Yelek bittiğinde sadece yan kısımlarında dikilecek.

Benim yaptığım ve size vereceğim ölçüler 6 ile 9 ay arası bebeklere göre olan ölçüler. Kullanacağınız ipin inceliğine ve bebeğin ay/yaşına göre ilmek sayıları artma eksiltme yapabilirsiniz.

Öncelikle 42 ilmek atarak başlıyoruz. Bu 42 sıra boyunca haroşa örüyoruz. 1 karışa yaklaşan örgünün artık omuzlarını ayırmamız gerek.

Bunun için bir taraftan 15 ilmek örüp, ortadaki 12 sırayı kesiyoruz ve kalan 15 sırayı yine örüyoruz. Omuzlar böylece ayrılmış oldu.

Sağ ve sol omuzu da 7 sıra örüyoruz. Yaka ve kol oyuntusu için ajurları yapacağız. Ayırdığımız 15 ilmeği; 7 haroşa örün, 1 ilmek düz ajur için de üzerine bir ip dolayıp bırakın, 7 ilmek daha haroşa örün. İki yakanın karşılıklı bakan taraflarında 7 ilmek sabit duruyor, onları hiç değiştirmiyoruz.

Toplamda 10 adet ajur yapmış oluyoruz böylece yaka ve kol oyuntusunu yapmış olduk. Yaptığımız 10 ajurdan sonra arttırmıyoruz. Arka taraftaki gibi 42 sıra haroşa olana kadar örüp kesip bitiriyoruz.

Evet, yeleğimiz bitti. Sizin de gördüğünüz gibi tek parça yeleği ters çevirip tığ ile birleştiriyoruz. Bu yeleğe cep yapmadım ama cep gibi duracak ayıcıklar yapıp diktim.

Bu ayıcıkları tığla yapıyoruz. Önce siyah renk bir iple sihirli halkanın içine 12 tane yarım trabzan yapıyoruz. Sonra krem renkli bir iple her yuvaya iki tane ikili trabzan yapıyoruz.

Yani 24 tane ikili trabzan olması gerek. 3. sırada bir yuvaya tek bir yuvaya çift ikili trabzan yapıyoruz, böylece 36 tane ikili trabzanımız oluyor.

Kulakları için birleştirdiğimiz yere aynu yuvanın içine 8 tane ikili trabzan yapıyoruz. İkinci kulak için altı ilmek boşluk bırakıp yedinci ilmeğe diğer kulağı aynı şekilde yapıyoruz.

Siyah bir iple minik ayımızın gözlerini yapıyoruz. Ayıcıklarımız da bittiğine göre onları da yeleğin sağ ve sol cep gibi düşünüp dikiyoruz.

Yorum Yaz!