Kolay fırında makarna tarifi

Günlük hayatın koşuşturması içinde bırakın yemek yapmayı bazen yemek yemeyi bile unutabiliyoruz. Böyle durumlarda eve yorgun bir şekilde kendimizi attığımızda makarna kurtarıcımız oluyor.

Gerçekten de, deyim yerindeyse adeta bir kurtarıcı olan bu yemek çeşidini yapmanın aslında çok fazla yolu var. Makarna deyip geçmemek gerekiyor.

İtalya seyahatlerinde bulunanlar ne demek istediğimizi daha iyi anlamışlardır. Zira makarnanın envai çeşitleri bulunuyor.

Peki, makarnayı klasik yöntemlerle tüketmekten sıkılmadınız mı? Makarnayı biraz daha farklı bir şekilde yemeye ne dersiniz?

İşte size kolay fırında makarna tarifi :

Yarım paket makarnayı haşlarken; iki adet yumurta, iki su bardağı süt, kara biber ve tuzdan oluşan malzemeleri harmanlayınız.

Borcam tepsiye haşladığınız makarnayı süzerek yerleştiriniz.

Ardından harmanladığınız malzemeleri makarnanın üzerine boşaltınız.

Bir su bardağı kadar rendelenmiş kaşarı üzerine dökünüz. Gözünüze az miktarda geldiyse ilave kaşar yapabilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak birkaç dilim sosis keserek de makarnaya zenginlik katabilirsiniz.

Son olarak 180 derecelik fırında 15 dakika kadar pişirin. Üzeri kızarmaya başladığında fırını kapatabilirsiniz. Bu süre erken ya da geç de olabilir. Dolayısıyla makarnayı kontrol etmenizde fayda var.

Bu harika ve pratik tarif ile makarnanın tadını doruklarda yaşayabilirsiniz. Ekstra malzeme kullanmaktan çekinmeyin. Makarna hemen hemen her malzemeyle farklı tatlara ulaşabilen bir yemektir. Unutmayın. Güzel yemekleri keşfetmenin sırrı deneme yanılma yolundan geçiyor.

Yorum Yaz!