Kolay Havlu Kenarı Nasıl Yapılır? Anlatımlı Örnek

kolay havlu kenarı modeli

Hanımlar sizlere bu yazımda görümcemin çeyizine yapmış olduğum havlu kenarı modelimin nasıl yapıldığını anlatacağım. Yapılışı oldukça kolay ve zahmetsiz diyebilirim. Sade havlularınızı güzelleştirmek isterseniz dantel havlu kenarını sizlerde örebilirsiniz.  Ben çilek modeli yaptım sizler isterseniz başka model deneyebilirsiniz.

Bu modelimde naylon dantel ipi yerine pamuk dantel ipi tercih ettim. Sebebi o zamanlar naylon ip henüz kullanılmıyordu sizlerde bilirsiniz ki yılların eskitemediği danteller her genç kızımızın çeyizinde yer alıyor.

Şimdi sizlere modelimi nasıl yaptığımı anlatayım. Beyaz ve lila pamuk ipini kullandım tığ numaram ise 21 numara.

Gelelim modelimin işleme tarafına öncelikle zemin tamamen beyaz iple örülüyor.  Havlu kenarı modelime başlangıç olarak el sıklığına göre değişir tabi ki ben 25 tane zincir çekerek başladım.

Daha sonra üç zincir çekerek kutucuklar yaptım. Model çoğunluk olarak kutucuklarla ilerliyor daha sonra sıralar halinde örmeye devam ettikçe uç kısmında ki çilek modelini yapmaya başladım.

Sık zincir yani ilmeksiz keserek  doldurdum sırasını bozmadan örerek modelimi ortaya çıkardım. Bu havlu kenarı modelim çok kullanışlı görünüm açısından çok gösterişli beyaz kısmı bu şekilde örerek ilerledim.

Lila ipe geçtiğimde örneğimin üstünden üç zincir çekip batıyorum ve modelin üzerini bu şekilse süslemiş oldum.

Genç kızlarımızın çeyizlerini farklı modellerle doldurmak için kendim yapmış olduğum örgülerimi dantellerimi sizlere fikir sağlamak için kendi sitemde yayınlıyorum. Umarım sizlerde beğenirsiniz…

Yorum Yaz!