Örgü Bebek Patik Çeşitleri

Kız bebeği için örgü patik örneği

Hanımlar merhaba! Bugün sizlere örgü bebek patik çeşitleri hakkında yeni fikirler vereceğim. O minik minik ayaklara giydirebileceğiniz tatlı mı tatlı minik patik çeşitleri. Şişle ya da tığla tatlı bebeklere çok güzel ve pratik patikler örebilirsiniz.

Şişle Kolay Patik Nasıl Örülür

Önce oldukça pratik bir patik örneği anlatayım size. Örneğimizin adı “karpuz dilimli patik”. Bu örneği oluştururken hem çok hoşunuza gidecek hem de kısa zamanda minik ayaklara giydirebileceğiniz, kıymetlinizi soğuktan koruyabileceğiniz bir çift patik örmüş olacaksınız.

Haydi başlayalım! İki şiş alalım elimize. Bebeğimizin kaç aylık olduğunu ya da yaşını düşünerek ayağına tam gelebilecek şekilde ilmek sayısını çoğaltmayı ya da azaltmayı unutmuyoruz.

Biz örnek olarak 22 ilmekle bir başlangıç yapalım. Örgümüzü haraşo 8 vargel örerek 24 sıraya denk gelecek biçimde örelim.

24 sıra tam olunca 10 ilmek kesiyoruz ve başka bir renk iple 3 sıra düz 3 sıra vargel şeklinde 45 sıra örüyoruz. Örmeyi bitirince ince yerlerin ucunu geniş olan bölüme dikiyoruz.

Dikme işlemini patiğin altından yapacağız. Patiğin üstünde büzüp ince ve iki renkli olan kısmı büzerek dikme işlemini gerçekleştirelim. İşte patiğimiz hazır.

Haydi, bir tane de güzel minik kız bebeğimize bir patik örelim tığla. Tığınızın çok kalın olmamasına dikkat edin. İp olarak “Kartopu-Flora” ip kullanabilirsiniz.

Modelimize 15 zincir çekerek başlayalım. Dönüş için de 2 zincir atalım. Yarısına kadar sık iğne yaparak ilerleyelim. Sonra aynı yerin karşısına gelinceye dek “ikili trabzan” yapıyoruz.

Bu arada aynı yere tam 5 tane ikili trabzan yapalım. Bitirdikten sonra kalan yerleri de sık iğne yaparak ilerleyelim. Ayak ucuna yaklaştığımız zaman bir yerde iki trabzan yaparak arttırmaya başlayacağız.

Ayak ucunda kasmayacak biçimde arttırma yapalım. İkinci ve üçüncü sırayı da tamamıyla ikili trabzan şeklinde örelim.

Dördüncü sıra tabanın son sırası olacağı için bu sırada yaklaşık 75 tane sık iğne yapacağız. İpimizi keselim.

Şimdi patik tabanımızın düz tarafını kendimize dönük biçimde ortadan başlayıp ayak ucuna doğru ikili trabzan şeklinde ilerleyelim.

Trabzanları alttan daldırarak almayı unutmayın. İlk sırayı eksiltmeden bitirince ikinci sırada ayak ucuna doğru iki taraftan simetrik olacak şekilde birer tane eksilterek devam edeceğiz.

Eksilterek devam ettikten sonra bitirip, ipimizi koparalım. Kopardığımız ipi sık iğne ördüğümüz yeri atlayıp trabzanlardan başlayarak arkayı iki sıra öreceğiz.

Üçüncü sıraya başlamadan 20 tane zincir atalım. Sonra zincirin ucunu daire yapıp içini ikili tırabzanla dolduralım. Trabzanla kalan zincirleri devam ettiriyoruz.

Tırabzanlarla üçüncü sırayı tamamlayıp, artık ipimizi keselim. İskeletini bitirdiğimiz patiğin süslemesine başlayabiliriz.

İkinci renkte başka bir iple ya da dilerseniz aynı renk iple topuktan başlayarak patiğimizin kirpiğini örelim. İsterseniz patiğin üzerine başka süslemeler de yapabilirsiniz.

Yorum Yaz!