Örgü Bebek Şapka ve Bere Modelleri

Şirin Örgü Bebek bere ve Atkı Modeli

Hayvan figürlü, çizgi film kahramanlı, ponponlu, çiçekli, böcekli, püsküllü ve aklımıza bile gelmeyen çeşit çeşit modeller örebiliriz kız ya da erkek bebeklerimize.

Düşünsenize soğuk kış günlerinde dışarıda gördüğünüz tatlı tatlı tombul yanaklı, güzel gözlü bir erkek bebek başında da örgüden yapılmış hayvan figürlü bir bere. Ah sevmelere doyum olmaz.

Ya da saçları örülü, kıvırcık, düz hiç fark etmez güzel mi güzel bir kız bebek başında da örme ponponlu rengarenk bir şapka. Hemen nasıl da özeniriz biz de örelim şöyle güzel bir bebek beresi diye.

Haydi, hanımlar örgü bebek şapka ve bere modelleri ile ilgili kız ve erkek bebeklerimize yakışacak iki örnek yapalım.

Hem yapımı basit olsun hem bebeğimi soğuktan korusun bir de bebeğime yakışacak bir model olsun diyen annelerimize, anneannelerimize, babaannelerimize, teyzelerimize basit bir model anlatalım.

Önce istediğimiz renk yünü seçiyoruz ve yünün üzerinde bulunan bandın tavsiye ettiği şiş numarasıyla örmeye başlıyoruz. 65 tane ilmek atarak çift lastik örelim.

Yani 2 ters 2 düz şeklinde örüyoruz. Hemen hemen iki parmak olacak kadar çift lastik örüp istediğimiz bir model de koyabiliriz. Pratik örgü olarak bilinen kesme şeker modelini şapkamıza uygulayabiliriz.

Bunu yapmak için ilk sırayı 4 ters 4 düz örüp, arka sırayı da 4 düz 4 ters biçimde 4 sıra örelim. 5. sıraya geldiğimizde ters örgülere denk gelen örgüleri düz, düzleri de ters yapıyoruz.

Bitirdikten sonra ilmekleri eksilterek kesiyoruz. En son modelimizi tığla toplayıp ipi geçiriyoruz ve büzüyoruz.

Kenarları dikip birleştirdikten sonra modelimizi tamamlamış oluyoruz. İşte harika bir bere! Bu güzel modelimizle yakışıklı oğlumuza da harika bir bere örebiliriz.

 

Yorum Yaz!