Parmaksız Eldiven Örgü Örnekleri Ve Anlatımlı Yapılışı


Merhaba arkadaşlar, malum kış ayındayız ve soğuklarda örgü bere ve örgü eldivenler, atkılar, örgü şapkalar kullanmayı tercih ediyoruz. Bende bugün örgü modelimi parmaksız eldivenden yana kullandım. Son zamanların modası haline gelmiş olan parmaksız eldiven örgümü sizlere nasıl örüleceği hakkında detaylı paylaşımda bulunmaya çalışacağım.

Parmaksız Eldiven Nasıl Örülür?

Eldiven örgü modelime başlamadan önce sizlere hangi malzemeleri kullandığımı yazacağım. 3 numara şiş kullandım ama isterseniz 2.5, 3 ya da 4 numaralı şişleri de kullanabilirsiniz.

Kullandığım ip süper ince bebe, sizde ipin kalınlığına ve elinizin ölçüsüne göre kendinizi ayarladıktan sonra örgümüze geçebiliriz. Şişimize 41 ilmek atarak başlıyoruz.

Eğer bu ölçüden küçük yapmak isterseniz 35 veya 36, büyük eldiven yapmak isterseniz 43 ya da 45 ilmek atmanız gerekebilir.

Başladığımız 41 ilmekten sonra 2 parmak ya da sizin belirlediğiniz ilmek sayısını örüyoruz. Daha sonra 20 ilmek düz yapıyoruz ve 21. ilmeğin yanından 1 ilmek çekerek hem çıkardığımız ilmeği örüyoruz hem de 21. ilmeğimizi düz örmeye devam ediyoruz.

21. ilmeğin kenarından 1 ilmek daha çekiyoruz ve çıkardığınız ilmeği 22. ilmekten düz örgü ördükten sonra sıra sonuna kadar düz örüyoruz.

Yani örgüde her iki taraf da 20’şer ilmek, ortadan da 1 ilmek sayısı artmış olurken bu şekilde örmeye devam edeceğiz. Arka sırayı tamamen düz öreceksiniz.

Kesinlikle arttırma yapılmayacak hanımlar buna çok dikkat etmelisiniz. Ortada ki arttırma sayımız 18 ilmek olduktan sonra düz tarafa 20 ilmek örüldükten sonra aradaki 18 ilmeği kesiyoruz.

20 ilmek düz örüp sıra tamamlanmış oluyor. Arkadan 20 ilmek ters örüp kesilen boşluk tarafına 20 ilmeği geçerek iyice sıkılaştırarak yine 20 ilmek ters örerek sıra tamamlanır.

4 parmak ucunuz kalacak ve düz örgü yaparak 2 parmağa kadar lastik örüp eldivenimiz tamamlanmış oluyor.

İç kısımlar dikilerek ters çevirin ve parmaksız olarak örülen eldiven giymeye hazır hale gelmiş olur.

Yorum Yaz!