Rengarenk El Emeği Bebek Örgü Hırka Modelleri Ve Yapılışı


Bebekler için en özel kıyafetler mutlaka el işi örme hırkalar ve yeleklerdir. Bebeğiniz ve torununuz için hem sağlıklı hem de dayanıklı olanı tercih etmek hakkınızdır. Bu yüzden üşenmeyin ve hem tığ işi hem şiş işi olmak üzere sevimli mi sevimli iki adet model anlatacağım. Her ikisi de renkler uygun seçildiği takdirde hem kız hem erkek bebekler için uyum gösterecektir.

Tek yapmanız gereken bebekler için özel bebe yünü tercih etmenizdir. Bu oldukça önemli bir detaydır. Diğer yünler bebeğinizi rahatsız edebilir ama bebe yünleri bebek dostudur.

Tığ İşi Renkli Bebek Hırka Modeli

Bu model bebeğinizde tahmin ettiğinizden çok daha tatlı durduğunu görünce inanamayacaksınız. Bunun için ana renk gri ve griden farklı 4 adet değişik renklerde ip, tığ, renklere uyumlu orta boy düğme ve makas.

80 adet tığ çekerek başlıyorum ve üzerine 77 adet dolgu yapıyorum. Robasını bu şekilde örüyorum. Arka dolgu için 20 adet ve kollar için 14 adet dolgu ayırıyorum. Köşelerde çift dolgulu birer göz yapıyorum. Çünkü diğer sıralarda buralar çoğalacaktır. 11 sıra bu şekilde örülüp roba kısmı bitiriyorum.

Etek kısmı için yandan başlamam gerekiyor. Renkleri yalancı sık iğne ile dolgu yapıyorum. Ana rengi ise normal dolgu yapacağım. Bitirdiğimde de yan tarafa iki adet düğmemi yerleştiriyorum.

Şiş İşi Renkli Bebek Hırka Modeli Yapılışı

4.5 numaralı şiş, iki yumak ebruli ip ve 3 adet ipinize uygun orta büyüklükte düğme gereken malzemeleriniz olacak.

96 ilmek ile başlıyorum. İlmekleri 12 tane düz, 2 tane ters, 4 tane düz, 2 tane ters, 18 tane düz, 2 tane ters, 4 tane düz şeklinde birbirini tamamlayan kombinasyonlarla örüyorum.

Arka sırayı da önüme gelen ilmeğe göre örüyorum. 19 cm ördükten sonra kol kesimi yapıyorum. Yaklaşık 39 cm boyuna ulaşınca da 64 ilmek keserek arka kısmı sona erdiriyorum ve öne geçtiğimde de 53 ilmek ile başlıyorum.

Aynı örme stili burada da vardır. Yalnızca cep ekleyeceğim ve ön tarafın her iki yanına da saç örgüsü koymayı ihmal etmiyorum. Boyundan başlayarak 3 adet düğmemi dikiyorum.

 

Yorum Yaz!