Tığ El İşi Örgü Örnekleri

Tğ İşi Örgü Çeşitleri

Tığ el işi örgüsü deyince siz hamarat hanımların akıllarına gelen şeyin ne olduğunu bilemem ama benin ilk olarak, tülbent kenarları gelmektedir bunun nedeni, eskilerden çoğu kişinin yaşadığı bir tecrübe olan günler ya da misafirlikte yapılan baş örtü kenarları.

Tabi ki de tek bunlar olmuyor, tığ el işi ile baş örtü oyası, çocuk ya da yetişkin elbisesi, soğuk günlerin dostu patik, atkı gibi birçok şeyde bunların arasında yerlerini almaktadır.

Çocuklukta çoğu kişinin atkısı olmuştu şu anki zamana göre konuşursak bu böyledir ya anneanne ya anne ikisinden birisinin ördüğü bir atkı elbet takmışsınız ya da aldıklarından kullanmışsınızdır.

Aldınız diye de annem bana örmedi demeyin çünkü onu da ören birisi var tabi nereden aldığına bağlı ya makine ya da el işi oluyorlar atkılar. El işleri maddi değerden çok manevi değeri ile önem arz etmektedirler.

Tığ el işlerinde genelde kullanılan tarz yapılacak eşyaya ya da yere göre değişiklik gösterir. Misal siz bir baş örtüsü kenarı yani oya yapmak istiyorsanız buna en iyi örnek tabi ki çiçek ya da üçgendir.

Eğer bit elbise yapmak istiyorsanız bu renkli ya da desenli olabilir. Atkı yamak istiyorsanız buda bir yeti bir logoyu temsilen yapılabilir.

Bu şekilde daha iyi bir görüntü verebilirsiniz. Ben burada sizlere tek bu şekillerde yapın daha güzel olur diyemem tabi ki sizler burada biraz teknik ve hayal gücünüzü çalıştırmanız gerekmekte.

Emin olun o zaman daha çok kıymet verecek ve severek yapacaksınız bunu. Burada şöyle de bir algı oluşmasın illa yapın demiyorum herkesin eli buna yatkın olamayabilir isterseniz bunları uygun fiyatlar ile yapılmış alabilirsiniz.

Yorum Yaz!