Yapıştırıcı Elden Nasıl Çıkar?

Tamirat , eğitim ve hobi gibi işlerde kullanılan yapıştırıcılar genel olarak ellere anında bulaştığı için çıkarması bir hayli zordur. Elinizde bulunan yapıştırıcıdan kurtulmanın doğal  bir yolu var!

Su Bazlı Yapıştırıcılar Ve Tutkallar İçin;

Genel olarak karton , kağıt ve mukavva gibi malzemeleri yapıştırmak için su bazlı tutkallar kullanılmaktadır. Özellikle su bazlı olan yapıştırıcıları temizlemek diğer yapışkanlara göre daha kolay olmaktadır. Aşağıda verdiğim doğal yöntemi deneyerek sonuca ulaşabilirsiniz

Malzemeler

Sıcak Su

Zeytinyağı

Küçük yumuşak tüylü fırça

Ev tipi yapıştırıcısı elinize bulaştı ise onu sıcak su ve sabun yardımı ile kolayca temizleyebilirsiniz. Fakat zorlu bir yapıştırıcıyı cildinize zarar vermeden çıkarmak istiyorsanız o zaman ilk yapmanız gereken yumuşatmanızdır.

Tutkal ve su bazlı yapıştırıcıyı  yumuşatmanın en kolay yolu şöyledir; Yapıştırıcının büyüklüğüne göre elinizi 5 ila 10 dakika arasında sıcak suda bekleyin ve bu süre içerisinde elinizden kolayca çıkacaktır. Şunu unutmayın arkadaşlar su ne kadar sıcak olursa yapıştırıcı da elinizden o kadar kolay çıkar. Elinizde yapıştırıcıyı kalıntı bırakmadan çıkarmak için de hafif bir şekilde yağlayın ve yumuşak kıllı fırça ile yuvarlak hareketlerle fırçalayın.

Güçlü Yapıştırıcılar İçin;

Japon yapıştırıcısı gibi olan yüksek tutunma özelliğine sahip bu yapıştırıcıları ciltten çıkarmak gerçekten çok zor bir iştir. Bu yüzden Japon yapıştırıcısı için tavsiye edilen en pratik yol aseton kullanılmasıdır.

Aseton genel olarak ojeyi temizlemek için kullanılır fakat ele yapışan Japon yapıştırıcısı için de tercih edilebiliyor. Fakat göz , kulak , yüz gibi bölgelere temas ettirmeyiniz!

Oje temizleyicisini kullanmadan önce ilk olarak aseton içeriyor mu , içermiyor mu onu kontrol ediniz. Çünkü birçok oje temizleyicisi asetonsuz olarak üretiliyor bu yüzden etiket bilgisinden aseton olup olmadığına bakabilirsiniz.

Yapmanız gereken çok basit yapıştırıcının bulaşmış olduğu yere birkaç damla aseton damlatın.

Bu şekilde birkaç dakika bekleyin ve sonra katmanı nazik dairesel hareketlerle soyun. Bu aşama çok önemli arkadaşlar cildinizin zarar görmemesi için dikkatli hareketler yapın.

Bunların yanı sıra aseton ciltte bulunan yağı da temizler. Uygulamayı yaptıktan sonra elinizi sabunlu suyla yıkayın , nemlendirici kullanın bu şekilde cildin kurumasını önlemiş olursunuz.

Dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de eğer cildiniz hassas ise kullanmayın çünkü alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu uygulamayı yaparken herhangi bir sorun olursa hemen son verilmeli etkilenen yer bol su ile yıkanmalıdır.

Yorum Yaz!